Yanık Debridman

Nedir?

Yanık kısaca vücudun sıcaklık ile teması sonucu, deride meydana gelen ağrılı deformasyondur. Sıcak yaralanmalarında doku hasarının derecesi, ısının yüksekliğine ve temas süresine bağlıdır. Yanıklı hastada yaralanmanın ciddiyeti yanık yarasının derinliği ve genişliği ile belirlenir. Ayrıca solunum yolları (inhalasyon) yanığının olması ciddiyeti daha da arttırır. Bazı özel bölgelerin yanıklarıda (el, yüz ve perine gibi) yaralanmanın ölümcül açıdan olmasa bile sakat kalma açısından ciddiyetini arttırır.

Yanık hastasının en önemli sorunlarından biri de ağrıdır. Ağrı bir çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Yanık hasarının oluştuğu sırada, yara kapanması aşamasında, tedavinin uygulanması aşamasında farklı ağrı tipleri ortaya çıkmaktadır. Tüm yanık hastaları, yanık alanı ve derinliği ile doğru orantılı olan veya olmayan düzeyde ağrı çekmektedir. Tüm iç içe geçmiş mekanizmalardan dolayı yanık ağrısı hasta tarafından ifade edilenin kabul edildiği ve birçok etkenin rol oynadığı bir ağrı çeşitidir.

 

Tedavi Süresi

Yanık hastanın değerlendirmesi ilk (primer) ve yeniden (sekonder) değerlendirme olarak iki aşamada yapılır. Primer değerlendirmede hızlı ve sistematik bir yaklaşımla hayatı tehdit eden durumlar belirlenir. Bu aşamada ilk girişimler acil müdahale ve ilk yardım işlemleri yapılır. Yanıklı hastanın ilk tedavisi  diğer travmalı hastalarda olduğu gibidir. Daha sonra transportu gerçekleştirilir ve şok tedavisinin ardından idame tedavisi ve yara tedavisi sürüdürülür.

 

Uygulama Süreci

Yanık sonrasında deformasyona uğrayan deri sert ve gergindir. Bu tedaviye izlerin yumuşatılması işlemi ile başlanır. İz olan bölgeye, kişinin vücudundan alınan ve kök hücre olarak zenginleştirilmiş yağ dokusu enjekte edilir. Bu zengin doku, vücudunuza tamemen uyumludur. İçindeki kök hücrelerden dolayı %60-90 civarında canlı doku gibi davranma kabiliyeti olan bir yapıdadır. Böylece yanarak tamamen ölen dokular yeniden canlanmış olur.

Uygulama Süresi Ne Kadardır?

İzin durumuna göre yağ dokusu enjeksiyonu tekrarlanmaktadır. Çok ağır yanıklarda bu seanslar bir kaç yıla yayılabilir. Derin ve geniş alanlarda olan yanık izi tedavisi sonucu deri tamamen eski haline gelmez ama renk ve dokudaki farklılıklar önemli ölçüde azaltılacağı için hasta memnuniyeti üst seviyede olmaktadır.

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır