Fransız Askı

 

Fransız askı; günümüzde oldukça sık kullanılan, kalıcı, modern, ameliyatsız yüz germe tekniğidir. Aslında oldukça uzun süredir kullanılan bu askılar; son dönemlerde giderek yaygınlaşması ve birçok ünlüde kullanılması sonucu popüler hale gelmiştir. Bu ayki makalemizde Fransız Askılarıyla ilgili tüm merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız.

 

Nedir?

Yaklaşık yarım yüzyıldır implant cerrahisinde kullanılan Avrupa İnnovasyon Ödüllü, çok katmanlı, esnekve bio uyumlu Fransız kalıcı gençlik ipleri; dinamik bir askılama yöntemidir. ‘Kilit Askı’ veya ‘Dinamik Askı’ Yöntemi olarak da adlandırılan esnek ipler; yüzün mimik hareketlerine uyarak gevşer. İfade bozukluğu yaratmadan ameliyatsız yüz germe yöntemlerinde kullanılır. Yüz felci nedeniyle yüz asimetrisi olan hastalar için de uygulanan dinamik askı yönteminin kalıcılığı diğer ipler ile kıyasladığında %20 oranında esneyebilen bir yapıda olduğu için yaklaşık 5 kat daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni elastikiyet sağlayan içeriğindeki polietilen maddesi ve silikondur. Dinamik askılama yönteminde kullanılan gençlik ipidiğer organik iplerden çok daha fazla tırtık içerir, çok daha güçlü çekme kuvveti vardır. Mimiklerde bozulma yaratmaz ve kopma riski yoktur.

 

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Fransız askısı ya da Dinamik askı ile yüz germe medikal iplerle cildin gerdirilmesi işlemi olup ameliyat değildir. Doğal görünümlüdür. Yüz ovalinin tekrar oluşturulması, düşük kaşların kaldırılması, dudak, çene, burun kenarı, boyun bölgesi çizgilerinin hafifletilmesinde ve yüzün tamamının gerilmesinde etkilidir.Burun kenarı çizgilerinin hafifletilmesi, Marionette çizgilerinin tedavisi, Çene hattındaki sarkmaların toparlanması, ‘Buldog Yanak’ görünümünün hafifletilmesi, kaş kaldırma, yüz ovalinin oluşturulması, boyun bölgesindeki sarkmaların toparlanması konularında gayet başarılıdır.

 

Kimlere Uygulanabilir?

-Estetik ameliyatı tercih etmeyen kişilerde
-Sarkma ve kırışıklıkları bulunanlarda
-Kısmi yüz felci olanlarda
-35-70 yaş aralığındaki derin kırışıklıkları olan; cildinde sarkmalar görülen kadın ve erkeklerde germe (lifting) için kullanılır.

 

Nasıl Yapılır?

Dinamik askı uygulaması lokal anestezi altında ve kısa sürede (yaklaşık 30-40 dakika) gerçekleştirilir. Medikal ipler yüzün her iki tarafına yerleştirilir. Dikiş gerekmez. Uygulamayı takiben günlük yaşama hemen dönülür. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etki; işlemden sonra 2 – 3 ayda olur.

 

Avantajları

-Esnek ipler nedeniyle mimikler etkilenmez, doğal görünür.
-Yaklaşık 3-7 yıla kadar kalıcılığı vardır (yaş, cilt yapısı, hormonal durumlar bu süreyi etkiler).
-İpler dayanıklıdır, kopmaz, erimez.
-Güvenilirdir.
-Kısa sürede yapılır.
-Ameliyat değildir.
-Yaklaşık 30-40 dakikada uygulanır..
-Rahat bir uygulamadır.
-Sadece lokal anestezi yeterlidir.
-İplere entegre edilmiş özel elastik iğneleri sayesinde dokuya hasar verme riski yoktur.
-Skaroluşma olasılığı yoktur.
-Genellikle dışarıdan bakıldığında işlem yapıldığı anlaşılamaz.

 

Yan Etkileri

Fransız Askı uygulaması çok güvenilir bir yöntem olmakla birlikte yapacak uzmanın deneyimi büyük önem taşır. Asimetri uygulama sırasında olursa o an düzeltilebilir yine gerekirse işlemden sonraki 3 hafta içinde de düzeltilebilir. İşlem sonrasında yaklaşık bir ay yüz üstü yatmak sakıncalıdır. Sırt üstü yatılmalıdır.
Özellikle Fransız Askısının size uygun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka Dermatoloğunuza başvurarak ileri bilgi almayı unutmayın. Herkese su gibi duru güzel günler dilerim.

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır