Botoks

 

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir. Bilinen hiç bir zararı yoktur.

 

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

 

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks?

Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Bilinen hiç bir zararı yoktur. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

 

Hangi sorunlarda etkili oluyor?

Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

 

Yapılan bölgede şişlik olur mu?

Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

 

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor?

Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?

Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

 

Etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 3-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

 

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı?

Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

 

Herhangi bir risk var mı?

Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

 

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

 

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor?

Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

 

Çizgilerinizi Kovalamayın...

Hyaluronic asit dolguları devrim yaptı; çünkü yaşlanan yüzümüzü tedavi etmenin yolu bu... O, bizim yaşla birlikte kaybettiğimiz volümü, tekrar kazanmamızı sağladığı gibi aynı zamanda da ince çizgileri azaltıp, cilt dokusunu ilerletiyor. Ancak şu da bir gerçek ki estetikteki en büyük günahlardan biri, ciltteki çizgileri kovalamaktır. Bazı doktorlar ve hastalar, dolgu maddesi ile yanakları daha dolgun hale getirerek hastada daha genç ve canlı bir görünüm elde etmek isterken, dolgu maddesini oldukça fazla kullanarak aşırıya kaçıyorlar. Dolgu ve enjeksiyonlar hastaların bir özelliğinde ufak değişiklikler yapmak istendiğinde ya da koruyucu olarak kullanıldığında işe yarıyor. Çok fazla dolgu kullanıldığında yüzün dengesi bozuluyor. Doğal, yaşa uygun bir görünüm elde etmek için bazı çizgi ve kırışıklıkların görünmesine izin vermek gerekir. Çok işlem görmesi gerekmeyen genç yüzleri, genç görünümü korumak için ne kadar doldurursanız, o kadar yüze tam olarak oturmayan bir görünüm elde edersiniz. 35 yaşında bir kadının donmuş bir alnı, aşırı kalkık kaşları, fazla hacimli yanak ve göz altları olması doğal bir görüntü değildir. Aşırı işlem gören genç hastalar sonunda kendilerinin daha yaşlı ve şekli bozulmuş versiyonlarına benziyorlar...


Bu değişimleri genelde yaşlanma sürecine müdahale etme çabasında aşırıya kaçılmış daha yaşlı kadınlarla ilişkilendiririz. Aşırı işlem gören genç hastalar sonunda kendilerinin daha yaşlı ve şekli bozulmuş versiyonlarına benziyorlar. Son yılların mucizesi dolguyu çoklu olarak kullanmak, gerçekten büyük beceri işidir. Kanaat önderi olan doktorların 10 yıl önce başlattığı likit face lift trendi hala başarısını koruyor; yalnız dozunda ve teknoloji ile birleştiğinde ameliyatsız yüz gençleştirme tamam oluyor. Elmacık kemiklerinin üzerinde çok fazla dolgu yapılması, yüzüne gereğinden fazla hacim vermiş olması yani büyük elma yanaklar yüze gereğinden fazla hacim verir, bu da yüzün orta kısmının gerilmiş ve yaşlanmış gözükmesine sebep olur.

 

Çok enjekte her zaman iyi sonuç vermez

Hastalar ve doktorlar için biraz daha fazla, hatta daha daha fazla dolgu istemek tabii ki mümkün, özellikle de sonuçlar çok iyi olduğu zaman... Ancak özellikle hastanın doyumsuz olmaması ve doktorun da gerektiği şekilde hareket etmesi gerekiyor.Hastalar, burada da bir çizgi var, onu da kaldır; şurada da bir çizgi var onu da kaldır diyerek daha fazla dolgu enjektesi istediklerinde, işte o zaman doktorlar da yastık yüz canavarları yaratmaya başlıyorlar. Artık güzellik dünyası da doktorlar da bunu fark etti. Biz doktorlar daima çok dikkatli olmak zorundayız. Bu işte dengeyi çok iyi yakalamalıyız. Bu yüzden bizim için önemli olan ‘daha az’ sloganıdır. Yüze çok fazla hacim verilmesinin, yüz konturunu köşeli hâle getirir, bunun da yüzü olduğundan daha yaşlı gösterir. Sonuçta, yaşa uygun görünmeyen anormal bir dolgunluk ortaya çıkar. Yüz, kalp şeklinden dikdörtgen ya da kare şekline döner ki bu normalde yaşlanma başlamadan görülmez, eklenen fazla hacim kişinin görünümünü yıllarca yaşlandırır.

 

Ne kadar dolgu ya da botoks yeterli?

Bu tedavilerin amacı, asla kişinin dış görünüşünü değiştirmek değildir. Kişinin genetik olarak bir görünüşü vardır zaten. Tedavinin amacı saati geri çevirmektir, zamanın götürdüklerini restore etmektir. Birçok hasta, farklı görünmek yerine, daha genç görünmek ister. Bu, tedavi esnasında daima akılda tutulmalıdır, aşırıya kaçmadan tedavi uygulanmalıdır; aksi taktirde hastalar başka biri gibi görünebilirler.


Bazen sadece dolgular yeterli olmuyor, diğer problemleri çözmek için kombinasyon tedaviler tercih edilebiliyor. İyi bir estetik sonuç için, göz kapağı düşüklüğü, sarkık cilt çene altı yağ dokunun artması ve sarkması yüz ovalinin bozulması boyun cildinin incelip dalgalanması ve hindi boyun deformitesi gibi sorunlarından çare bulması gerekli işte burda devreye techno beauty denilen dev bir alet parkı devreye giriyor laserler, radyofrekans teknolojileri,cryolipliz, ultrasaund tedavileri ve onlarca sistem . Elbette doğru sistem doğru hasta ile hangi dönemde buluşturulmalı işte burda da en önemli nokta hekiminizin becerisi ve tüm yeni teknolojilerin nimetlerinden faydalanan bir merkez sahip olması. Doktorunuzla daima konuşun ve onunla irtibat halinde olun ve sizin için en iyi tedavinin ne olduğunu keşfedin.

 

Size Harika Fikirler Sunmak İstiyoruz!

  • Fener Mah. Fener Cad. Fener İşmerkezi A Blok No:9/102 Muratpaşa/Antalya
  • +90 242 324 00 03 / +90.545.404 7 222
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

© 2020. Tüm Hakları Saklıdır